Dzwonnicy Tuba Dei

Jesteśmy dzwonnikami średniowiecznego dzwonu Tuba Dei wiszącego na wieży toruńskiej Katedry. Przy okazji wydawania popularyzatorskiej książki dotyczącej dzwonów postanowiliśmy uwiecznić głos dzwonu Tuba Dei oraz kilku innych dzwonów Torunia i nieopodal leżącego Chełmna. Pan mgr inż. Mariusz Zaczkowski podjął się wykonania tego trudnego zadania.

Bardzo miłym zaskoczeniem było dla nas to, że aby ograniczyć hałas miejski Pan Mariusz zdecydował się dokonać nagrań nie z dołu, z poziomu ulicy – jak byłoby najłatwiej, ale za każdym razem wdrapywał się razem z nami aż do miejsca zawieszenia dzwonów. Dysponując wysokiej jakości sprzętem nagraniowym nie wahał się wnosić go po krętych i stromych schodach wież kościelnych, a następnie instalować na pokrytych wiekowym kurzem belkowaniach.

Również na etapie obróbki zebranego materiału dźwiękowego zetknęliśmy się z profesjonalizmem, życzliwością i inwencją Pana Mariusza, który zawsze dbał o zebranie dokładnych informacji dotyczących wzajemnego ułożenia mikrofonów i źródła dźwięku. Dane te z powodzeniem wykorzystywał podczas opracowywania dźwięku, uzyskując odpowiednią jego przestrzenność. Ponadto kilkukrotnie przedstawiał nam doskonałej jakości kolejne wersje z prośbą o dodatkowe sugestie i uwagi.

Wykorzystując swój wysoki kunszt Pan Zaczkowski dokonał również nałożenia uprzednio nagranych ścieżek, otrzymując w efekcie wirtualny odsłuch, który uzyskany byłby, gdyby brzmienia wybranych dzwonów nasłuchiwać w idealnych warunkach ze wskazanego przez nas punktu toruńskiej starówki. Dodajmy, że sam pomysł dołączenia tego hipotetycznego nagrania wyszedł od Pana Zaczkowskiego.

Tomasz Jaworski, Marek Nasieniewski i Krzysztof Przegiętka – dzwonnicy Tuba Dei